Większość osób kojarzy Tajwan z Tajpej. Zgadzam się, że to ciekawe miasto, gdzie nowoczesność kontrastuje z tradycją. Jednak miejscem, które wywarło na mnie ogromne wrażenie, jest odległa mała wyspa (jedynie 45 km kw. / 17 mil kw.) na Morzu Filipińskim, znana jako Wyspa Orchidei (Orchid Island). Już docierając tutaj promem, kiedy zobaczyłam intensywnie zielone góry, wyłaniające się majestatycznie z morza, moje serce zaczęło bić szybciej. Wyspa oferuje niesamowite widoki, jak również wspaniałą przyrodę. W pochowanych tu i ówdzie zatokach można się zrelaksować. Istny chill! Co jednak wyróżnia Lanyu, to możliwość poznania aborygeńskiego oblicza Tajwanu. Wyspa jest domem plemienia Tao. Zwłaszcza tradycyjne, pięknie zdobione czółna, przycumowane na plażach, przypadły mi do gustu. Większość mieszkańców ma korzenie aborygeńskie (około 4200 z 5000 mieszkańców; reszta to Chińczycy Han). Sama wyspa jest urocza w swojej prostocie, nie należy spodziewać się tu luksusów. Nie ma infrastruktury hotelowej, jedynie kilka podstawowych sklepików i knajpek. Przez długi okres czasu (i jeszcze za mojego pobytu) było to jedyne miejsce na Tajwanie bez 7-11… a to już mówi samo za siebie 🙂 Kolejnym atutem Lanyu jest jej położenie w strefie klimatu tropikalnego. Dzięki klimatowi i odległemu położeniu, na wyspie znajdziemy 35 gatunków endemicznych roślin, co wzmacnia wyjątkowość tego miejsca.
Jak dojechać:
samolotem (Daily Air) z Tajpej albo Taitung ; promem z Taitung (Fugang Fishery Harbour) albo Kenting (Houbihu)
Min. pobyt: 2 dni
Główne atrakcje: kultura aborygeńska, przyroda, krajobrazy, nurkowanie i snorkelling
Moje ulubione miejsca:
- Latarnia na wzgórzu z krętą drogą, by tam dotrzeć. Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. Podczas stromej wspinaczki do góry można podziwiać widok wybrzeża i położonej nieopodal zatoki Kaiyuan. Po drodze jest znak na ścieżkę do ‘Little Heaven Pool’. Warto się zatrzymać na krótki spacer.
- Osobiście kocham naturę i piękne krajobrazy. Lanyu jest wyspą wulkaniczną o wyjątkowym pięknie. Polecam wybrać się na objazd i dać się uwieść pięknu kamienistych wybrzeży, niebieskiej wody, zielonych wzgórz i tropikalnej roślinności. Podczas przejażdżki można zobaczyć oryginalne formacje skalne: Jaskinia Pięciu Dziur (Five-hole Cave) i Skałę Piękna (Beauty Rock). Inne ciekawe geologiczne formacje to: Skała Lwiej Pary (Lion Couple Rock), Skała Uwielbienia (Warship Rock), Jaskinia Kochanka (Lover Cave), Skała Smoczej Głowy (Dragon’s Head Rock). Każde miejsce jest wyjątkowa, a z morzem w tle stanowi świetne miejsce do zdjęć. Po prostu daj się porwać drodze i ciesz się widokami!
- Wyjątkowość wyspy polega na możliwości poznania kultury Tao. Przez lata było to najbardziej odizolowane plemię aborygeńskie na Tajwanie. Czasami możemy też spotkać się z określeniem Yami (nazwa nadana przez Japończyków). Podróżując po wyspie, można zobaczyć tradycyjne długie rzeźbione łodzie i podziemne domy – widać w zasadzie tylko ich dachy. Ta specyficzna architektura pozwalała uchronić domostwa przed uderzeniami tajfunów, które w tym regionie nie są rzadkością.
Na całej wyspie jest zaledwie 6 wiosek i w każdej z nich znajdziemy coś wyjątkowego:
- Yeyin – najwięcej tradycyjnych domów Tao. W sumie to miejsce mogłoby kandydować to listy dziedzictwa kulturowego.
- Langdao (I-raraley) – kolejne miejsce, gdzie można przyjrzeć się tradycyjnej aborygeńskiej architekturze.
- Iratay – tradycyjna wioska rybacka, gdzie można zajrzeć do kościółka rybackiego
- Hougtou (Imourod) – znana z ptaszorów (ryb latających). To tutaj zaczyna się coroczny festiwal im poświęcony.
- Dungqing (I-ran-mey-lek) – kolejne miejsce, gdzie można przyjrzeć się tradycyjnej wiosce Tao.
- Yeyou – najbardziej rozwinięta i najmniej tradycyjna wioska. Atrakcją jest tu jedyna stacja benzynowa na całej wyspie, kilka sklepików i restauracji.
Mapa Lanyu:
Rady i wskazówki:
1. DOJAZD: Na Lanyu nie jest łatwo się dostać, ale ze znajomymi udaliśmy się tam w ramach 3-dniowego wypadu z Tajpej. Najpierw po pracy nocna przejażdżka samochodem do Taitung, żeby złapać poranny prom (bilety kupiliśmy na miejscu). Samochód można zostawić w porcie. Na wyspie spędziliśmy 2 noce, poruszając się wyposażonymi na miejscu skuterkami (na wyspie nie ma prawie żadnego ruchu, więc nawet dla niewprawionych nie powinien to być problem) i zatrzymując w wynajętym pokoju w jednym z domów (home stay), ale nie tych tradycyjnych. Trzeciego dnia popołudniowym promem, a następnie samochodem wróciliśmy w nocy do Tajpej.
2. PROM: Jest niewiele połączeń promowych na Wyspę (normalnie jeden rano i jeden po południu, ale w okresie zimowym pływa mniej), wiec lepiej sprawdzić aktualny rozkład, żeby się nie minąć. Promy odpływają z zatoki rybackiej Fugang (Fugang Fish Harbour). Bilety można kupić na miejscu.
Zwyczajowy rozkład promów:
- Taitung do Orchid Island: 7.30 rano, 1.00 po południu
- Orchid Island do Taitung: 10.00 rano, 3.30 po południu
Ale lepiej sprawdzić aktualny rozkład, bo może różnić się w zależności od pogody i pory roku. Alternatywnie jest połączenie promowe z Kenting Houbihu (poza zimą), a czas przepłynięcia jest podobny jak z Taitung (2-3h). Sama przeprawa może nie być najprzyjemniejsza, bo morze często jest wzburzone. Jeśli cierpisz na chorobę morską, to lepiej zaopatrzyć się w leki i wybrać miejsce na zewnętrznym pokładzie, gdzie świeże powietrze złagodzi trochę dolegliwości. I będziesz z dala od Tajwańczyków, którzy źle znoszą wszelkie kołysania.. Przy ładnej pogodzie i spokojnym morzu też warto zostać na zewnątrz, bo po drodze można podziwiać latające ryby. A widok Lanyu z perspektywy wody też jest wspaniały.
Więcej informacji o promie (po ang): https://www.eastcoast-nsa.gov.tw/en/Service/Ferry
3. SAMOLOT: Daily Air oferuje loty z lotniska Songshan w Tajpej (lotnisko znajduje się w mieście i można metrem dojechać). Alternatywnie na wyspę można się dostać w ramach krótkiego loty z lotniska z Taitung (samolot ma jedynie 19 miejsc). Niestety Daily Air ma swoją stronę internetową jedynie w języku chińskim. O ile nie znasz chińskiego, to trzeba poprosić kogoś o pomoc. Nawet jeśli uda się dodzwonić i zrobić rezerwację telefoniczną w języku angielskim, to wciąż trzeba się zalogować i zapłacić na chińskiej stronie. Opcjonalnie można skorzystać z jednego z lokalnych biur podróży przy zakupie biletów na samolot lub prom. Należy mieć na uwadze, że bilety lotnicze szybko się wyprzedają, a warunki pogodowe mają wpływ na rozkład lotów (często opóźnione lub odwołane loty).
Daily Air: https://www.dailyair.com.tw/about.aspx
4. ZAKWATEROWANIE: Jak się już uda dostać na wyspę, to kolejnym wyzwaniem jest znalezienie noclegu. Jak wspominałam, wyspa jest dość odizolowana i z dala od utartych szlaków turystycznych. W związku z tym oferta ogranicza się do głównie do prywatnych kwater, które można znaleźć poprzez lokalne strony (ponownie tylko po chińsku). Nie jest łatwo, ale to cena jaką się płaci za pobyt z odległym i nieskażonym przez turystykę miejscu, gdzie wciąż można doświadczyć tradycyjnej kultury. Kiedy tam podróżowałam, nocleg zarezerwowaliśmy wcześniej przy pomocy znajomych Tajwańczyków.
Niektóre lokalne strony, gdzie można poszukać noclegu: http://lanyu.okgo.tw lub https://travel.lanyu.info/
Jednak dla osób, które nie znają chińskiego, pojawiło się ostatnio światełko w tunelu. Niektóre opcje noclegów można obecnie znaleźć na AirBnB 🙂 Szkoda, że nie było tak prosto wcześniej, kiedy tam byłam… ale nie byłoby co wspominać 😉
5. PIENIĄDZE: Jako że wyspa jest odległa i wciąż ‘z dala od cywilizacji’, zabierz ze sobą gotówkę. Angielski wciąż nie jest powszechnie używany na wyspie, ale większość ludności Tao mówi po chińsku.
6. BENZYNA: Po wyspie najłatwiej poruszać się na skuterze. Jednak należy pamiętać, by zatankować na jedynej na wyspie stacji benzynowej. Znajduje się niedaleko portu i jest otwarta tylko w określonych godzinach. Planując zwiedzanie wyspy, trzeba wziąć ten punkt pod uwagę (Ale nie ma sytuacji bez wyjścia: kiedy wiedzieliśmy, że zabraknie nam benzyny, by dotrzeć do stacji, udało się kupić trochę benzyny od mieszkańców po drodze. Z doświadczenia wiem, że w odludnych miejscach ludzie zawsze trzymają w domu kilka litrów na własny użytek, ale lepiej nie testować zbytnio swojego szczęścia).
7. PORUSZANIE SIE PO WYSPIE: Trudno się tutaj zgubić. Na wyspie są dwie drogi – jedna dookoła wyspy i druga, która ją przecina w poprzek. O ile trzymasz się oficjalnych dróg, nawet nie potrzeba mapy. Jeśli masz niewiele czasu, zrób przynajmniej kółko wokół Lanyu. Po drodze czekają pocztówkowe widoki, interesujące formacje skalne, senne wioski z drewnianymi platformami do odpoczynku (jedno z ulubionych miejsc tubylców do spotkań) oraz pozostawione na brzegu tradycyjne aborygeńskie rzeźbione łodzie. Objazd wyspy na skuterze (bez przystanków) zajmuje około jednej godziny. Po drodze uwaga na kozy, które są wszędzie!
8. ROWER: jest to też opcja poruszania się po wyspie, ale raczej dla osób, które jeżdżą na co dzień. Wyspa jest dość górzysta, a niektóre wzniesienia mogą być kłopotliwe dla niewprawionych kolarzy. Nie jest to płaska przejażdżka, raczej całkiem niezły wysiłek sportowy.
9. KIEDY: Tradycyjna kultura Tao jest wciąż żywa. Ze względy na odizolowanie wyspy, tradycje są wyjątkowe. Obok podziwiania krajobrazów i przyrody, zgłębienie tej kultury to jeden z najbardziej fascynujących elementów podczas pobytu tutaj. Od lutego do czerwca jest tu sezon latających ryb – może to być dobry moment na odwiedzenie Lanyu. Zwłaszcza podczas festiwali ku ich czci. Jakkolwiek, dzięki tropikalnemu klimatowi, można tu przejechać przez cały rok. Lepiej jednak omijać gorące lato, kiedy może zrobić się tłocznie. Sezon monsunów, ze względu na ich nieprzewidywalność, też nie jest najlepszą opcją. Zimą niektóre miejsca mogą być zamknięte i trudniej tu dotrzeć.
10. NURKOWANIE: Jedną z atrakcji wyspy jest rafa koralowa. De facto, Lanyu to jedno z najlepszych miejsc na Tajwanie do nurkowania. Na miejscu jest jedno centrum, które znajduje się przy drodze. Trudno je przegapić .
Jeśli chcesz wcześniej się skontaktować, więcej info znajdziesz tu : www http://www.lanyuscuba.com/Contactus.html / FB https://www.facebook.com/TecOnlyLanyu/
11. TREKKING PO GÓRACH: Dla osób, które lubią chodzić po górach, jest opcja trekking do ‘Big Heaven Pool’ i z powrotem. Początek znajduje się między Hongtou i Green Grassland. Całość zajmuje około 3 godzin.
12. INFO: Więcej informacji odnośnie Lanyu (oraz Ludao) można znaleźć na stronie rządowej (po ang.): https://tour.taitung.gov.tw/en/Traffic/Island Jest też strona w języku chińskim z wieloma praktycznymi wskazówkami odnośnie wyspy: https://travel.lanyu.info/
13. KSIĄŻKA: Lanyu poświecona jest książka – “Song of Orchid Island” Barry’ego Martisona – która opisuje wyspę w latach 70-tych, zanim otworzyła się na zewnętrzny świat. https://www.amazon.com/gp/product/B01A40E0YC/ref=as_li_tl?ie=UTF8&tag=nickkembel-20&camp=1789&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B01A40E0YC&linkId=2746e1f20327dcab579ba40cb580f50f
UWAGA: Informacje dotyczą lat 2011-2013. Mogą być wariacje w stosunku do przedstawionego stanu rzeczy. Linki NIE są sponsorowane.